Giriş yap

Şifremi unuttum

Dost Siteler

 

En iyi yollayıcılar
Grasko (81)
 
Portgas D. Ace (71)
 
Deniz A. (6)
 
pokearda (3)
 
Başak (1)
 

En son konular
» Şınavla İlgili Videolar
Cuma Ara. 03, 2010 7:59 pm tarafından Grasko

» Üye Olmak! ( Resimli )
Salı Kas. 09, 2010 1:55 pm tarafından Grasko

» Cübbeli öcü şelaleden çıktı
Cuma Eyl. 17, 2010 11:13 am tarafından Portgas D. Ace

» Photosho hataları
Cuma Eyl. 17, 2010 10:34 am tarafından Portgas D. Ace

» Dünyanın en TEHLİKELİ 10 kadını...
Cuma Eyl. 17, 2010 10:34 am tarafından Portgas D. Ace

» Sporcu Padişah 4.Murat Han
Perş. Eyl. 16, 2010 9:15 pm tarafından Portgas D. Ace

» Vampirler gerçekten varmış(mutlaka okuyun)
Perş. Eyl. 16, 2010 8:41 pm tarafından Portgas D. Ace

» Aynaların Kehaneti(ilginç)
Perş. Eyl. 16, 2010 8:31 pm tarafından Portgas D. Ace

» Yabancı Filmlerde Türk İzleri (Mutlaka Bakın)
Perş. Eyl. 16, 2010 8:12 pm tarafından Portgas D. Ace


Sporcu Padişah 4.Murat Han

Aşağa gitmek

Sporcu Padişah 4.Murat Han

Mesaj tarafından Portgas D. Ace Bir Perş. Eyl. 16, 2010 9:15 pm

Osmanlı pâdişahlarından, sporculuğu bakımından en fazla isim yapan Sultan IV. Murad Hân’dır. Geniş omuzlu, iri kemikli, uzun boylu ve son derece kuvvetli olan IV. Murad Hân, kılıç, ok ve mızrağı ustalıkla kullanır, inanılmayacak başarılar gösterirdi. Silâhdarı, Musa Paşa’yı, bir gün kuşağından kavrayıp sağ eliyle havaya kaldırmış, Hasoda’yı birkaç defâ o vaziyette dolaştırıp, hiç yorgunluk eseri göstermeden yere indirmişti. 200 okka (256.5 kg) ağırlığındaki gürzlerle idman yapardı. Hind elçisinin, kurşun ve ok işlemez, diye getirdiği gergedan derisinden yapılma kalkanı, önce kısa mızrak ile sonra da ok atıp 2 yerinden delmişti. Ciritle deldiği 8 Arnavut kalkanını Budin’in Beç Kapısı’na astırmış, yine ok sapladığı 12 zırhı Kahire’ye göndermişti. Attığı ok, tüfek mermisinden uzağa giderdi. Okmeydanı’nda 706.5 m. ok atmış, namına nişan taşı diktirmişti. Topkapı Sarayı’ndaki demir-gümüş karışımından kapıyı okla delmişti. Osmanlı pâdişahları gelenek olarak 9 at beslerken, o cirit oyunları için 40 at bulundururdu. Koşu hâlinde iken, bir attan diğerine atlardı.
Bildiğiniz gibi 4.Murat devrinde fal bakmak ve içki içmek yasaklanmış.4.Murat birgün insanların içki içip içmediğini ve Fal bakıp bakmadığını kontrol etmek için ne yapabilirim demiş.

Aklına hemen bir sandal kiralayıp,denize açılmak gelmiş ve sandalı kiralamış.Sanda la binmiş ve sandalcı ya sormuş,yahu canım,mey çekiyor ne yapabiliriz demiş.

Tabi 4.Murat ın üzerinde ki kıyafet normal insanlar ın kıyafetiyle aynı olduğu için sandalcı da şüphe etmeden hemen mey ikram etmiş.4.Murat sormuş sandalcı ya,yahu hünkar görürse ne yaparız?..Sandalcı demişki hünkarın neden haberi varki denizde mey içildiğinden de haberi olsun.

Neyse 4.Murat bu lafa sinirleniyor ama sandalcıya belli etmiyor.Sandal cı yoluna devam ederken 4.Murat sandalcı ya dönüp soruyor yahu oldu olacağı kadar birde falcı olsaydı da fala baktırsaydık.Tabi sandalcı hemen cebindeki fal taşlarını çıkartıp ben çok iyi fal da bakarım sorun söyleyeyim diyor.

4.Murat çok sinirleniyor ama yine kendini belli ettirmemeye çalışıyor.

4.Murat soruyorki Şu anda hünkar nerede madem iyi biliyorsan cevap ver.Tabi sandalcı hemen bakıyor taşlarla fal a diyorki Hünkar şu anda denizde.4.Murat bunu duyunca şaşırıyor ve kızarak "ben 4.Murat'ım diyerek" sandalcıya sesleniyor.Sandalcı panikle ayaklarına kapanıp af diliyor.Neyse yalvarınca hünkar diyorki ben sana bir soru soracağım eğer bilirsen affederim bilmesen boynunu kestiririm diyor.

Sandal cı kendine güvenerek sorun hünkar ım diye cevap veriyor.O zaman sarayın 4.kapısı varmış ve bu aklına gelmiş hünkarın.4.Murat soruyor ben saraya dönünce hangi kapıdan gireceğim bunu bil seni affedeyim diyor.

Sandalcı da diyorki "hünkarım ben hangi kapı olduğunu söylersem Sen o kapıdan geçmessin o yüzden ben bunu kağıda yazayım siz Saraya girince yazdığım kağıda bakın."

4.Murat kabül ediyor ve yazdığı kağıdı alıyor cebine koyuyor.Hünkar yazıyı cebine koyuyor ama işi de risk e sokmamak için diyor ki ben bu kapıların hiç birinden girmedenyeni kapı yaptırayım öyleya ya sandalcının yazdığı kapı olursa diye düşünüyor.

Neyse 4.Murat yeni açtırdığı kapıdan içeri giriyor ve diyorki salak sandalcı Hünkar da çare bitermi diye kendi kendine homurdanıyor.Gülerek sandalcının yazdığı kağıda bir bakayım diyor.

Kağıda bakıyor kağıtta yazan ifade aynen şu idi ''Hünkarım yeni açtırdığın Kapı hayırlı uğurlu olsun'' .Hünkar şaşkın ama ne çare sandalcı açılan yeni kapıyı bilmiş .

_______________________________________________avatar
Portgas D. Ace
Admin
Administrator

AdminAdministrator

Mesaj Sayısı : 71
Artistlik Puanı : 2147486661
Puan Ver : 0
Kayıt tarihi : 14/09/10
Yaş : 21
Nerden : Ankara

http://8kartizleri.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz